خانه / موفقیت / قانون کارما چیست؟
کارما چیست؟
قانون کارما چیست؟

قانون کارما چیست؟

قانون کارما چیست

 

 

قانون کارما

 

حتما پادکست صوتی بالا  رو دانلود کنید 

قانون کارما چیست ؟خوب,موضوع که امروز می‌خواهیم در بارش صحبت کنیم مبحث شیرین و درعین‌حال ترسناک قانون کارما .

ما قانون کارما را از ۳ نظرباز می‌کنیم.

 یک:قانون کارما درواقع چیست و مردم چگونه از این قانون استفاده می‌کنند و مثال‌های مختلف.

دو:قانون کارما در بودا و دیگر مذاهب

سه :قانون کارما در قران و اسلام

 

قانون کارما چیست

قانون کارما چیست

خوب رفقا قانون کارما  (KARAMA) که یک واژه سانسکریت می‌باشد به معنی “بازگشت” است.بازگشت اعمالی که انجام می‌دهیم.در بسیاری جاها آن را قانون علت معلول یا قانون تابش و بازتابش و… نیز می‌نامند.خانم اسکاول شین در کتابشون اون رو قانون بازی بومرنگ‌ها هم گفته‌اند.مثل بومرنگی که پرت می‌شود و آخرسر به خودمان بازمی‌گردد.و به قول مولانا جان

این جهان کوه است و فعل ما ندا
سوی ما آید نداها را صدا
فعل تو کان  زاید از جان و تنت
همچو فرزندی بگیرد دامنت
پس تو را هر غم که پیش آید ز درد 
بر کسی تهمت منه، بر خویش گرد

یعنی اعمالی که در زندگی انجام می‌دهیم به خودمان بازمی‌گردند.حال این اعمال خوب و حال این اعمال بد باشند.اما نکته‌های بسیار ریز و خاصی وجود داره که باید به اون ها هم توجه کنیم.

 

 

نکته یک : قانون کارما با نیت کار دارد نه با خود فعل:فرض کنید-دو شخص با چاقو شکمی را می‌برند یکی دکتر می‌شود یکی داعش. نیت یک دکتر نیت خوب و قشنگی است اما نیت یک روانی داعشی پلیدی است.و طبق کارما اعمالشان به خودشان برمی‌گردد.

حتما این مطلب را هم ببینید
پادکست پنج روش برای مثبت اندیشی

 

نکته دوم:قانون کارما بیشتر برمی‌گرداند.متأسفانه یا خوشبختانه سخت در اشتباه هستید اگر فکر  کنید قانون کارما دقیقاً به‌اندازه‌ی بدی که کردین به شما برمی‌گردد یا دقیقاً به‌اندازه‌ی کار خوبی که انجام دادین به شما بازمی‌گردد.اساساً قانون کارما برای رشد انسان قرارگرفته شده.شما باید بفهمید وقتی به دیگران عشق می‌دهید باعث میشید اون فرد حس خوبی داشته باشد. مثلاً شما به فردی که شغلش معلمی است یک خدمت خوبی می‌کنید این باعث می‌شود او به  دانش آموزان مدرسه بهتر خدمت کند و دانش آموزان مدرسه حس  خوبی داشته باشند و این چرخه هی بزرگ بزرگ‌تر شود پس شما دارین یک دومینو خیلی خیلی بزرگ رو فعال میکنید  پس قطعا بازخورد  یک کار خوب با بد دقیقا به اندازه فعل ما نیست.

 

نکته سوم:این جهان توانایی تسویه تمامیه حساب ها را ندارد.در این مورد اختلاف نظرات عجیب غریبی بین ادیان وجود دارد که جلوتر دربارش با هم صحبت میکنیم.اما به نظر شما فردی که سی نفر را به قتل رسانده و شکنجه کرده میتونه تو این دنیا به مجازاتش برسه؟یا فردی که برای حفظ جون مردم از جون خودش می گذره چطوری میشه تو این دنیا بهش پاداش داد؟

کارما

نکته چهارم:چرا بعضی‌ها زودتر متوجه قانون کارما می‌شوند و بعضی اصلاً متوجه نمی‌شوند؟!ببینید رفقا تصور کنید یک عینک روی چشمانتون قرار دارد و دارید غذا می‌خورید اتفاقی عینک شما کثیف می‌شود.آیا شما صبر می‌کنید چند روز بعد یا چند ماه بعد عینک تون رو تمیز کنید؟!نخـــیر دقیقاً همون لحظه عینک تون رو با دستمال پاک می‌کنید و ادامه غذا تون رو می‌خورید.چون عینک زلالِ, پاکِ!خداوند انسان‌های پاک و زلال رو زود تلنگر میزنه که سریع سرخط شن.برعکسشم که دیگه واضحِ

حتما این مطلب را هم ببینید
دعا | چیست چرا چگونه ؟؟؟

 

نکته پنجم:حواستون به کارما ی پدر و مادر باشه.رفقا  با توجه به مطالعات و تجربه‌های شخصی که خودم داشتم یکی از بزرگ‌ترین جاهایی که کارما عجیب‌وغریب خودش رو نشون می‌ده بحث رضایت پدر و مادرِ.دکتر شاهین فرهنگ یکی از روانشناسان بزرگ ایران به‌کرات از اهمیت این موضوع صحبت می‌کنند و حتی دریکی از سخنرانی‌ها میگویند که یکی از مشکل‌ساز و یکی از مشکل‌گشاترین مواردی که در زنگی هر فرد میتونه پیش بیاد همین رضایت پدر و مادرِ.در دین اسلام هم به‌شدت به این موضوع امر شده.آقاجان آش کشک خاله است بخوای بخواه , نمیخوای نخواه.قانونِ!مثل‌اینکه یک نفر بگه من می‌خواهم رو زمین راه نرم رو هوا راه برم.نمیشه عزیزم قانون گرانش می‌کشدت زمین.پدر و مادرم + قانون کارما چیز عجیبیه.

نکته ششم:همه چیز کارما نیست! زندگی پر از اتفاقات مختلفه.کلی قانون دیگه توش دخیله. لطفا از فردا همه چیز رو گردن کارما نندازین و هر اتفاق و ازمونی که سر راهتون قرار میگیره رو به کارما بسط ندین.

کارما چیست

قانون کارما در بودا و دیگر مذاهب:

در ادیان شرقی مثل بودا اعتقاد دارن که شما با نتیجه به اعمالی که انجام دادین زندگی بعدی خودتان را می‌سازید.اونها بر این باورند که روح انسان پس از مرگ وارد یک کالبد دیگر می‌شود و اگر ما در این زندگی کارهای ناشایست زیادی انجام داده باشید در زندگی بعد مثلاً در قالب یک حیوان درمی‌آیید.در کل همان صحبت‌های بود که در قسمت بالا انجام دادیم.اما به‌اضافه نگاهی به آینده که زیاد منطقی به نظر نمی‌رسد.

 

قانون کارما ازنظر اسلام:

قانون «کارما» در مکتب اسلام به معنای عکس‌العمل اعمال خوب و بدانسان است. بنابر نظر اسلام، واکنش و عکس‌العمل برخی از اعمال انسان‌ها در همین دنیا تحت عنوان اثرات وضعی اعمال بروز و ظهور می‌کند و به خود انسان برمی‌گردند. بنابراین، اگر این اعمال، نیک و پسندیده باشند دارای اثر وضعی خوب خواهند بود، به‌عنوان نمونه؛ اگر کسی صله‌رحم بجا آورد، یا به پدر و مادر خود نیکی کند، عمرش زیاد می‌شود.همین‌گونه برعکس هم می‌توان مثال زد.

حتما این مطلب را هم ببینید
چگونه عقل خود را زیاد کنیم؟

آیاتی مانند

سوره زلزلة آیه ۷ و ۸

فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ   پس هر كس به مقدار ذرّه‏اى كار نيك كرده باشد همان را ببيند.

وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ   و هركس هم‌وزن ذره‏اى كار بد كرده باشد آن را ببيند.

================

سوره  النجم

وَأَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى ﴿۳۹﴾ و اينكه براى انسان جز حاصل تلاش او نيست (۳۹)

وَأَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرَى ﴿۴۰﴾ و [نتيجه] كوشش او به‌زودی ديده خواهد شد (۴۰)

ثُمَّ يُجْزَاهُ الْجَزَاءَ الْأَوْفَى ﴿۴۱﴾ سپس هر چه تمام‌تر وى را پاداش دهند (۴۱)

 

امیدوارم حسابی این قانون را درک کرده باشید و به خوبی از اون تو زندگیتون استفاده کنید.و فقط تو بیو اینستاگرامتون نباشه 😉

منابع:

کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین

ویکی پدیا

سخنرانی دکتر شاهین فرهنگ

 

ویدیو آموزش قانون کارما از مستر مثبت

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که میتوانستیم باشیم کسی که هستیم را میبیند.من در این سایت بهشت میسازم...

همچنین ببینید

دوست داشتن دیگران

دوست داشتن دیگران (آشتی با خود _قسمت دوم)

دوست داشتن دیگران در مقاله‌ی آشتی با خود در خودشناسی (قسمت اول)   متوجه شدیم برای …

15 نظر

 1. سعید

  خیلی مطالب مفید بود

 2. سعید

  aliiii bod

 3. خیلی خوبه عالیه… مخصوصا پادکسب ..موزیک ریز فراموش نداشت

 4. مهرگستر

  کانال یا گروه تلگرام ندارین

  • سلام در تلگرام کانال @MrMosbaat تا قبل از فیلترینگ مطلب قرار میگرفت.بعد از فیلترینگ فعلا پیام رسانی را انتخاب نکردیم.

 5. ندا

  سلام. مطلب مفیدی بود. ولی کمی به بحث ه چسبان و کسره دقت بفرمایید. دقیقا همه جا برعکس به کار بردید و حیفه که املای فارسیتون در همچین مطالب مفیدی اشتباه باشه. ممنون

  • کاملا حق با شماست.سعی میکنیم مشکلات املایی و دستوری مطالب گذشته اصلاح شود

 6. مینا

  مطالب واقعا خوبی بود . از وقتی با خوندن این مطالب با قانون کارما اشنا شدم ، تاثیرش رو تو زندگیم واقعا احساس میکنم.

 7. rostami

  سلام ممنونم ازاطلاعات خوبتون فقط یه سوال.این وسط توبه کردن و بخشش خداوند چه تاثیری روی کارما داره؟

 8. بسیار عالی! ولی یک تناقض در قوانین آن می بینم و به اهمیت نیّت بیشتر تأمل و تأکید می ورزم چون در آخر می فرمائید همه چیز را به قانون کارما ربط ندهید!! نخیر وقتی کسی سخنی را از روی صداقت و توصیه بیان می کند چنان درهای قلوب آدمیان را فتح می کند که نگو و نپرس! لذا تمام اعمال و حتی نیات ما در ترازوی صواب و عقاب اندازه گیری نامحسوس می شود! و هرچه دل پاک شد بیشتر بر اطراف و جوانب خود مسلط می شود! لذا از آب خوردن مان بگیر! تا خوابیدن مان همه تحت نظارت است! پس چرا مهربانی و شیدائی را در وجود خود بصدا در نمی آوریم؟ بازهم به خودمان بر می گردد!
  شادوسلامت باشید!

 9. رها

  وقتی یک فرد با یه خانم یا اقای متاهل رابطه برقرار میکنه و بهش محبت میکنه و عشق میده، داره دوتا کار انجام میده که کارما دارن. یکی کارمای عشقی که به بهاون شخص متاهل میده و دیگری هم کارمای کاری هست که در قبال همسر اون فرد داره انجام میده. به نظرتون این چطور جبران میشه؟

 10. امیر

  خوب بود مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *