عقل چیست ؟
عقل چیست ؟

عقل

عقل چیست ؟

 

دانلود مستقیم پادکست صوتی افزایش عقل

 تعریف عقل: عقل وسیله‌ای است که انسان می‌تواند با آن تجزیه‌وتحلیل و به‌صورت کلی انتخاب کند.

عقل انسان با روش‌های مختلفی رشد پیدا می‌کند. مهم‌ترین و بهترین آن مشاهده و آزمون‌وخطاست. مثلاً شما در کودکی دست به بخاری داغ زدید و دستتان سوخت. مشاهده کردید که چقدر درد دارد. پس هر وقت بخاری دیدید با دقت به آن نزدیک شدید؛ اما انسان به دو دلیل نمی‌تواند همه‌چیز را خودش تجربه کند.

۱٫ این‌که عمر او کفایت نمی‌کند. مثلاً انسان بخواهد در علوم پزشکی خودجوش مطالبی را یاد بگیرد و از کسی کمک نگیرد تقریباً تمام ۷۰ و ۸۰ سال عمر او هم باعث پیشرفتش نمی‌شود.

۲٫ انسان نمی‌تواند همه‌چیز را خودش تجربه کند مثلاً تصادف مرگ زلزله بنابراین یکی از بهترین راه‌های افزایش عقل انسان استفاده از تجربیات دیگران است. ما برای معرفی نقشه گنج باید ابتدا یک مبنا داشته باشیم.

عقل چیست ؟

مبنا چیست؟ مبنا مثل متر می‌ماند. یک متر چقدر است؟ یک متر برابر ۱۰۰ سانتیمتر فاصله یک وسیله‌ای به اسم خط کش یا متر هست. ما قرارداد کردیم که مبنای اندازه‌گیری فاصله‌ها متر باشد و این وسیله به واحد اندازه‌گیری تبدیل شد و مبنای اندازه‌گیری کل دنیا قرار گرفت.

برای اینکه موضوع نقشه گنج را هم بحث و معرفی کنیم معیار و مبنا را عقل قرار می‌دهیم. نقشه گنج باید عقلا ما را به گنج برساند. باید وقتی نقشه را می‌بینیم عقل ما گواه دهد که بله می‌شود به آن رسید. هر جا خارج از عقل ما بود باید بپرسیم آیا عقل ما نمی‌تواند محاسبه کند و ما باید بیشتر از تجربیات دیگران استفاده کنیم؟ یا واقعاً این موضوع غیرعقلانی است.

حتما این مطلب را هم ببینید
اگر ما شیر بودیم چه میشد؟!

مثلاً موضوعی شبیه مرگ. آیا انسان بعد از مرگ نابود می‌شود؟ اگر عقل خوب رشد نکرده باشد می‌گوید بله انسان خوراک کرم‌ها و موریانه‌ها می‌شود. ولی اگر خوب عقلمان را رشد داده باشیم می‌فهمیم عقل ما به ما می‌گوید که من نمی‌دانم؛ و چقدر ارزشمند است این کلمه نمی‌دانم.

عقل چیست ؟

این نمی‌دانم است که باعث می‌شود انسان به دنبال حقایق برود و اطلاعات جدیدی را کشف کند. نقشه گنجی که در قسمت‌های بعدی برای شما بیان می‌کنم باید عقلانی و منطقی باشد. عقل در نقشه گنج حکم چراغ‌قوه را دارد. ما بدون نور و چراغ نمی‌توانیم گنج را پیدا کنیم و از آن استفاده کنیم. شما نقشه را با چشم نمی‌خوانید باعقلتان می‌خوانید. پس از الآن به بعد عقل را مبنای گام‌به‌گام مسیر خودمان قرار می‌دهیم.

 

این مقاله بخشی از محصول صوتی نقشه راه است:

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که میتوانستیم باشیم کسی که هستیم را میبیند.من در این سایت بهشت میسازم...

همچنین ببینید

انتخاب در زندگی

تئوری انتخاب

انتخاب در زندگی     دانلود مستقیم ویدیو تعریف زندگی قسمت سوم   تعریف گنج …

2 نظر

  1. غزاله

    سلام.من عضو کانال تلگرامتون هم هستم.واقعا عالیه.خیلی با حرفاتون حالم بهتره.امیدوارم همین طوری پر انرژی ادامه بدید.موفق باشید😊

  2. فاطمه

    سلام
    ممنون بابت این حس خوبی که با صحبتاتون به بقیه میدین
    تو یه شرایط بد یه کمک عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست