چگونه دیگران را ببخشیم؟

چگونه دیگران را ببخشیم؟

دیگران را ببخشیم 

در این مقاله یاد می گیریم که دلیل ناراحتی و کینه ما نسبت به افراد مختلف چیست و چگونه می توانیم این ناراحتی‌ها را برطرف کنیم و چگونه می توانیم افراد را ببخشیم و تاثیر بخشش در زندگی ما به چه صورت است؟

 

دانلود مستقیم این ویدیو

 خشمی مشترک

برای همه ما پیش آمده است که افرادی در زندگی ما آمده اند که با حرف ها و کارهایشان مغز استخوان ما را سوزانده اند.افرادی که با احساسات ما بازی کردند یا با اعتماد ما بازی کردند یا به هر دلیلی با توهین ها و تحقیر هایشان شخصیت ما را زیر سوال میبرند و ما را می رنجانند. به عنوان مثال در یک رابطه عاطفی مخصوصاً برای افرادی در سن کم تجربه تلخی به وجود می آید که باعث می شود آن فرد از آن به بعد دیدش به هر رابطه ای منفی باشد و دلیل آن این است که یک بار ضربه سنگینی به روح او وارد شده است. چاره چیست؟ آیا درست است که بگوید من از تمام مردها  یا از تمام زن ها متنفرم؟ دلیل این تنفر این است که او یک بار ضربه محکمی را از شخص خورده است و کماکان این کینه در دل او وجود دارد. مثال دیگر در شراکتهای کاری است. خیلی‌ها با تکیه بر اعتمادی که به هم دارند کار و بیزینس ای را شروع میکنند و متاسفانه به هر دلیلی بی اعتمادی به وجود می آید. مثلاً شخصی ۲۰ میلیون تومان از پول نفر دیگر را میخورد. این اتفاق باعث می شود که دیگر بیزینس و شرایطی به وجود نیاید و همچنین شخصی که ضرر مالی دیده کینه بسیار بزرگی در دلش به وجود بیاید.

 

چگونه از شر این کینه ای که دل ما را می رنجاند خلاص شویم؟

چگونه دیگران را ببخشیم؟ حرفی کلیشه‌ای است اینکه اگر دیگران را ببخشیم خودمان راحت تر می شویم.اما حقیقت آن هم این است اگر خودمان را به یک بالون تشبیه کنیم برای اینکه این بالن بتواند بالا برود نیاز دارد که شن های سنگین را به زمین پرتاب کند و خودش را سبک کند. ما کاری بر این نداریم که آن شخص چقدر ما را ناراحت می کند چیزی که می دانیم این است  اگر در وجود ما کینه بماند ‌نمی‌توانیم پرواز کنیم و نمی‌توانیم اوج بگیریم .در ادامه سه مرحله برای اینکه دیگران را ببخشید را یاد میگیرید.

 

حتما این مطلب را هم ببینید  ویدیو تا حالا از خودت پرسیدی؟

مرحله اول ترمز دستی نفرین

یقیناً  همواره برای کسانی که ما را اذیت کردند و ما را ناراحت کردند و دل ما را شکستند  شکست و ضرر و درد و ناراحتی می خواهیم. کسی که به ما خیانت کرده برایش از صمیم قلب درد های به مراتب بیشتر از دردی که به ما زد می‌خواهیم. دوستان خوبم خوب توجه کنید اگر برای کسی ضرر بخواهیم اگر برای کسی اتفاق منفی بخواهیم قبل از اینکه این انرژی منفی ما به آن برسد در درون ما تولید شده است. به عنوان مثال فرض کنید شما می خواهید کثافتی که بر روی زمین است را به کسی  که به شدت از آن ناراحت و عصبانی هستید پرتاب کنید. اتفاقی که می‌افتد این است ابتدا دست های خودتان کثیف میشود. یاد داستانی افتادم که خالی از لطف نیست روزی پیرمردی از دست یک کودک عصبانی شد و گفت که گوش هایت را میگیرم و دور شهر می چرخانم. کودک بازیگوش جواب داد اگر مرا دور شهر به چرخانی خودت هم با من دور شهر می چرخی. پس نتیجه میگیریم ترمز دستی نفرین و انرژی منفی برای افرادی که ما را ناراحت کردند باید کشیده شود.

 

مرحله دوم دفترچه جادویی

برای اینکه بتوانیم دیگران را ببخشیم باید برای آنها دعای خیر کنیم و لاغیر. چقدر زیبا میگه خانم کاترین پاندر هر کس بیشتر تو را آزار می‌دهد بیشتر به دعای خیر تو نیاز دارد. یک دفترچه بخرید و شروع کنید برای کسانی که شما را میرنجانند  خیر و برکت و خوبی بخواهید. یکی از سخت ترین کارهای زندگی همین است. اینکه بتوانیم دیگران را ببخشیم. بخشیدن به این معنا نیست که بی خیال دردی شویم که آنها به جان ما وارد کردند. بلکه تبدیل درد به نقطه قوت و یک خاطره خوب تعریف بخشش است. کسی که به شما خیانت کرده اکنون در دفترچه شما و از طرف شما دعای خیر می شود. این اتفاق باید بیفتد تا شما سبک شوید. تا شما پرواز کنید. برای اینکه دیگران را ببخشید باید روزانه ۵ تا ۱۰ مورد به صورت دقیق برای آن افراد انرژی مثبت و دعای خیر داشته باشید. باید باید باید باید در دفترچه شما دعای خیرتان نوشته شود.

 

حتما این مطلب را هم ببینید  ویدیو بلدی از فرصت ها استفاده کنی!؟

تا چه زمان  این کار ادامه دارد؟

تا زمانی این کار را ادامه دهید که به حس انتظار برسید. مثلاً  پانزده سال پیش شخصی ۲۰ میلیون تومان از پول شما را در یک معامله خورد. هنوز هم شما از آن شخص تنفر و نفرت دارید. این نفرت از ان فرد باعث سنگینی روح شما می شود. برای اینکه بتوانید این سنگینی را حل کنید باید او  را ببخشید.  پس دفترچه رو باز میکنیم و هر روز برای آن فرد می خواهیم که به درآمدهای بالاتری برسد. ۲۰ میلیون تومان از پول ما را دزدید. ما می‌خواهیم به در آمده ۲۰۰ میلیون تومان دست پیدا کند!!! ما می خواهیم که ماشین او از پژو به بنز تغییر پیدا کند. می‌خواهیم که خونه او از ۱۰۰ متر به ۲۰۰ متر تغییر پیدا کند. و ان قدر برای او خیر و برکت می خواهیم که منتظر شویم یک روز به همه آنها برسد. این یعنی سبکی روح ما و دنیایی بهتر.

 

یک قدم نزدیکتر

این قسمت کار به شدت ترسناک و به شدت هیجان انگیز است. در این قسمت شما باید با توجه به شرایط خودتان این گزینه را انتخاب کنید. در این مرحله وقتی که به درجه انتظار خیر برای طرف مقابلتان رسیده اید. می توانید به او نزدیک شوید و برای او هدیه بخرید. باز هم تاکید می کنم این قسمت کار به شدت وابسته به تصمیم خودتان است. اگرمی‌خواهید دیگران را ببخشید مسیر سختی  را در پیش دارید. آنهم مبارزه تن به تن با خودتان و غرورتان است.

 

داستانی از اوج بخشش

روزی امام حسن علیه السلام در کوفه بودند. شخصی از شام به کوفه آمد و بدون اینکه حضرت را بشناسد شروع به فحش دادن و توهین کردن  به اهل بیت و امام حسن کرد. امام حسن با خنده به او نگاه کرد و گفت از لهجه و نوع فحش دادنت مشخص است که اهل شامی. در این شهر مسافری!!؟ آیا غذا خورده ای؟ بیا برویم به تو غذا و خوراک بدهم.باید سعی کنیم که اینگونه ببخشیم.

 

حتما این مطلب را هم ببینید  آشتی با خود در خودشناسی (قسمت اول)

قدمهای میلیمتری

یکی از بدترین آفات تغییر  انسان نگاه صفر و صدی و عجله ای است که می کند. لزومی ندارد شما یک شبه تصمیم بگیرید که دنیا را ببخشید و هرکس که شما آزاری رسانده را به راحتی فراموش کنید و برای او طلب خیر و برکت بخواهید. اتفاقی که می‌افتد این است که شما خیلی خیلی آرام در مسیر بخشش قرار بگیرید.همانطور که بهتون گفتم یکی از سخت ترین آزمون های  الهی بخشش دیگران است. برای این کار نیاز دارید که آرام و آرام قدم بردارید. از تکنیک دفترچه غافل نشوید و هر روز برای تمام کسانی که شما را آزرده اند بهترین چیزهایی که دوست دارند را بخواهید.روزی ۳ تا ۵ مورد.اما هر روز

 

آیا پس از بخشش دیگران باید به رابطه با آنها ادامه دهیم؟

این مسئله از دو بعد قابل تحلیل و بررسی می باشد.در وهله اول کسانی را می‌بخشیم که از ناراحتی و دلخوری که در ما به وجود آورده‌اند زمان زیادی می‌گذرد شاید دیگر آن فرد در زندگی ما حضور نداشته باشد. ولی کماکان کینه آن فرد در وجود ما باقی مانده است. در این مرحله دقیقا مثل تکنیکی  که به شما یاد دادم کینه را از دلتان بیرون می کنید. اما اگر آن فردی که شما را می رنجاند و در دل شما کینه به وجود می‌آورد کماکان به شما نزدیک است مسئله ای دیگر است. برای اطلاعات بیشتر بهتر است مبحث فلسفه درد و رنج را مطالعه کنید. اما مورد دیگری به وجود می‌آید به اسم اینکه اگر ما طرف مقابلمان را بخشیدیم نیازی است که با او در ارتباط باشیم؟ این سوال را اگر خوب در دنیای خودتان و از خودتان بپرسید می توانید پاسخ دهید. اگر با فردی در یک کاری شراکت داشته اید و متوجه شدید که اعتماد مالی به او نمیشود کرد و یک بار هم از طرف  او دچار ضرر شده اید نیازی نیست که دوباره با او شراکت کاری انجام دهید.

 

چقدر زیبا میگوید حضرت حافظ

آن که پامال جفا کرد چو خاک راهم

خاک می‌بوسم و عذر قدمش می‌خواهم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *