خانه / قوانین الهی / قوانین الهی
قوانین الهی
قوانین الهی

قوانین الهی

قوانین الهی

سلام در این پست قصد دارم با نگاه بالا به پایین یک سری حقایق را برای شما باز کنم. امیدوارم که استفاده کنید.تقریباً تمام عوامل موفقیت در این پست اشاره‌شده است. مگر نمی‌خواهید موفق شوید؟ لطفاً تا انتهای این پست با من همراه باشید.
موفقیت قانون دارد اما قوانین آن را چه کسی نوشته و چگونه می‌توانیم به تمام این قوانین را یاد بگیریم؟ طرح سؤال و بحث ما دقیقاً ازاینجا شروع می‌شود که آیا می‌شود یک‌بار برای همیشه تمام رمز و راز و فوت‌وفن موفقیت و رسیدن به خواسته‌هایمان را بگویید و ما را از این‌همه کلاس و دوره و … راحت کنید؟!

 

قوانین انسان‌ساز: در زندگی بشر قوانینی وجود دارد که توسط انسان‌ها ساخته‌شده است. به این قوانین Human Made هم گفته می‌شود. معمولاً استفاده از این قوانین در کوتاه‌مدت جواب می‌دهد اما در درازمدت دچار تغییر و حتی فراموشی می‌شود. مثلاً چراغ‌راهنما. این قانون خوبیِ اما خیلی‌ها از این قانون سرپیچی می‌کنند و در خیلی از شهرها اصلاً چنین قانونی وجود ندارد. مثلاً لاهیجان. شما زمانی که با قوانین انسانی همراه شوی احتمال موفقیت صد در صد نیست. چون تاریخ ثابت کرده که بشر در خیلی از موارد سوتی‌های زیادی را متحمل شده است.

 

قوانین الهی: نوع دوم قوانین حاکم بر زندگی قوانین طبیعت یا قوانین الهی است. در این قسمت هیچ‌گونه تبعیض یا پارتی‌بازی وجود ندارد. شما در چین سنگ را بالا بیندازی گرانش آن را پایین میاورد در ایران هم این کار را انجام دهی سنگ به زمین می‌خورد.

پس برای موفقیت باید با طبیعت و قوانین الهی همراه شد.سؤالی که باعث مصرف فسفر در مغز می‌شود این است که قوانین الهی را چگونه یاد بگیریم؟ آیا کتابی دارد؟ آیا معلم و استادی دارد؟

این پرسش را فعلاً جواب نمی‌دهم و سعی دارم درباره قوانین الهی بیشتر توضیح دهم تا خیالتان نسبت به موضوعی که در ادامه میگویم راحت باشد.

در این قسمت بخش‌هایی از قوانین الهی را برایتان باز می‌کنم تا بیشتر با موضوع آشنا شوید.


قوانین الهی بخش اول

قانون خالی شدن (خلأ)

اولین قانون، قانون خلأ است. این قانون می‌گوید: همیشه خلاء باعث جذب می‌شود.چیزی که باعث جذب می‌شود فقط خلاء است. هرچه خلاء بیشتر باشد، جذب بیشتر است.شما مسلماً می‌دانید که قدرت گردباد خیلی بیشتر از باد است. گردباد مجموعه‌ای از بادهای بسیار شدید و قدرتمند است که همه‌چیز را به داخل خود می‌کشد اما گردباد این قدرت جذب فوق‌العاده را از کجا دارد؟ حدستان درست است، علت جذب فوق‌العاده گردباد، خلاء درون آن است. گردباد حرکت دارد اما داخلش خالی است و همه این جذب‌ها و کشش‌ها را از آن «درون خالی» دارد.انسان هم باید مانند گردباد باشد. اگر بخواهید موهبت‌های الهی را جذب کنید و برنامه‌ریزی‌ها، تلاش‌های جسمی، تلقین‌ها، تجسمات تلاش‌های ذهنی‌تان نتیجه دهد، اگر می‌خواهید نیایش‌ها و دعاهایتان اجابت شود، اول باید جا بازکنید و درون را خالی کنید.این خالی درون در همه ابعاد انسانی قابل‌بررسی است. خلاء ذهنی وخلاء دل اولین خلاء است که باید ایجاد کنید،اول باید ذهن و دلتان را خالی کنید. ازچه؟ از هر آنچه بیهوده در آن جای دارد، هر آنچه وجودش زیان‌باراست یا سودی ندارد، از کینه‌ها، نفرت‌ها، انتقام، حسادت، حسرت، یأس و ناامیدی، سوءظن بدخواهی و کج‌اندیشی و خلاصه همه آن چیزهایی که ذهن و دل خالی ما را بی‌سبب پرکرده‌اند.

اما چگونه می‌توان این خالی را ایجاد کرد؟

۱- بخشش:

یکی از راه‌های ایجاد این خلاء بخشودن دیگران است. گاهی اوقات ما فکر می‌کنیم با بخشودن دیگران احیاناً به کسی لطف کرده‌ایم، اما ابداً چنین نیست.

بخشیدن اول‌ازهمه لطفی است که ما در حق خود می‌کنیم تا میدان ذهنی‌مان خالی شود.

درنهج الفصاحه ۳۶ حدیث درباره عفو و بخشش آمده است.

حدیث ۷۰۴ نهج الفصاحه درباره اهمیت فوق‌العاده بخشایش است.

ان الله تعالی عفووا یحب العفو خداوند بخشاینده است و بخشایش را دوست دارد.

اهمیت این موضوع همین بس که از هزار و یک نعمتی که خداوند مهربانمان دارد اول‌ازهمه بخشنده بودن او تأکید شده است.«بسم‌الله الرحمن الرحیم«، به نام خداوند «بخشنده» مهربان .

۲-خالی‌تر:

گاهی اوقات نه‌تنها باید ذهنمان را از کینه و نفرت و سایر چیزهای بد پا ک و خالی کنیم بلکه باید از چیزهای مثبت هم خالی شویم تا امکان جذب بیشتری داشته باشیم .

فرض کنید شما دانش، اطلاعات و تجربیات مفیدی برای دیگران دارید

. انتقال این اطلاعات به دیگران نیز به‌نوبه خود ایجاد خلاء می‌کند و شمارا برای جذب اطلاعات بیشتر مهیا می‌سازد.

۳-خالی زبان:

ایجاد خلاء در زبان یعنی نگاه‌داشتن زبان ازآنچه بیهوده، مضر و یا زیان‌بار است.

سکوت یک خلاء درونی است . هرچه انسان بیشتر حرف می‌زند امکان جذب موهبت‌ها را کمتروکمتر می‌کند.

افرادی که زیاد حرف می‌زنند، دروغ می‌گویند، تهمت می‌زنند، غیبت می‌کنند و… با این کار میدان اطراف خود را پرازچیزهای بیهوده و مضر می‌کنند.

حضرت محمد (ص) در حدیث۹۷۶ نهج الفصاحه می‌فرمایند: اول العبادة الصمت

«نخستین مرحله عبادت خاموشی است»

۴-خالی شکم:

وقتی زیاد غذا می‌خورید حجم عمده‌ای از انرژی ذهنی و جسمی شما صرف هضم و جذب غذا می‌شود و امکان فرستادن انرژی مثبت برای تحقق آرزوها و هدف‌هایتان کم می‌شود.

به قول سعدی:

ا ندرون از طعام خالی دار تا در آن نور معرفت بینی

۵-خالی از گناه:

یکی از مهم‌ترین کارها برای ایجاد خلاء، خالی شدن از گناه است .

پیامبر اکرم (ص)می‌فرمایند:«دعای شما مستجاب نمی‌شود مگر از گناه خالی شوید.»

اساساً اصل ایجاد خلاء از گناه ندامت و پشیمانی است. گناه یعنی سرپیچی از قوانین الهی. یعنی استفاده نادرست از یک نعمت. اگر چنین کرده‌اید، در خلوت نزد خدایتان اعتراف کنید.

امام باقر(ع) می‌فرمایند: خداوند از انسان دو چیز می‌خواهد:

یکی اعتراف به نعمت تا بیفزاید ویکی اقرار به گناه تا ببخشاید .

اگرازخدایتان چیزی می‌خواهید اما اجابت نمی‌شود یکی از علت‌هایش همین نداشتن خلاء است.

از خودتان بپرسید چه نیت یا عمل ناپاکی در درون و بیرون من است که باید الآن بری و پاک شوم . مطمئن باشید به میزان خلایی که ایجاد می‌کنید جذب می‌کنید، به میزان این خلاء انرژی پتانسیل و درونی تا ن را برای جذب موهبت‌های الهی افزون می‌کنید.

حتما این مطلب را هم ببینید
چگونه سوال خوب بپرسیم؟

۶-رهایی:

گاهی اوقات به یک هدف وابسته می‌شوید . وابستگی به یک هدف هم موجب امتلاء و پری است و این مانع خلاء است.

کسی که مطمئن است دعایش اجابت می‌شود و به وعده الهی ایمان دارد وقتی دعایش را کرد در مسیر تلاش آن را به خدا می‌سپارد. این رها کردن به‌نوبه خود بخشی از ایجاد خلاء است.


قوانین الهی بخش دوم

قانون جریان و حرکت

هر ذره‌ای در این هستی یک جریانی دارد. یک هدفی دارد. ما ذره ایستا نداریم. ذره ساکن نداریم. این جریان و حرکت طبیعت برای ما پیام دارد. پیامش این است که ما هم جریان داشته باشیم.

جریان باد، جریان باران و همۀ جریان‌های طبیعت برای ما پیام‌دارند. حتی جریان‌های داخل بدن ما. بدن ما سه جریان دارد: جریان خون، جریان تنفس و جریان لنف.

ایستایی در هرکدام از این سه جریان، مرگ را باعث می‌شود.

خوب نگاه کنید ببینید کدام بخش زندگی شما جریان ندارد، حرکت ندارد. هر قسمت از وجود شما که جریان ندارد را باید جریان بدهید.

جریان، عین زندگی است. آب تا وقتی جریان دارد زلال و شفاف است وحی‌ات وزندگی می‌بخشد. اما وقتی‌که ایستاد ودرگودالی جمع شد، راکد و ساکن ماند، گند می‌زند، فاسد می‌شود وغیراستفاده می‌شود.

همین الآن به زندگی خود نگاه کنید، ببینید در کدام قسمت‌ها راکد است آن قسمت را به جریان بی اندازید.

ثروت یکی از چیزهایی است که امکان سکون و درنتیجه فساد آن وجود دارد. دراین‌باره احادیث زیادی وجود دارد. پیامبر اکرم (ص) در این خصوص می‌فرمایند:«ثروت فراوان از نعمت‌های خدا است» همچنین ایشان فرموده‌اند:«خداوند بنده‌ی پرهیزکار ثروتمند مهربان را دوست دارد»

به‌طورکلی در نهج الفصاحه ۱۳ حدیث درباره‌ی ثروت و۴حدیث درباره‌ی ثروتمند وجود دارد.

اما احادیث فراوانی راداریم که مال‌اندوزی را عملی نکوهیده می‌دانند.

حضرت علی(ع) می‌فرمایند«هر جا که دیدید کاخی بناشده بدانید ظلمی در آنجا انجام‌شده» چراکه بنا کردن کاخ یعنی اندوختن مال و راکت کردن آن.

ثروت باید جاری باشد تازنده و سالم بماند وزندگی ببخشد.

جاری شوید و حرکت دهید. انرژی جسمی‌تان را، ذهن خلاقتان را، سرمایه‌تان را و دانشتان را


قوانین الهی بخش سوم

قانون نظم

همه هستی ما منظم است. حتی در بی‌نظمی‌هایی که می‌بینیم نظم نهفته‌ای وجود دارد. این جریان منظم هستی حتماً برای ما پیامی دارد.

حتی خسوف و کسوف هم نظم دارند. به شما می‌گویند در فلان شهر، فلان سال، فلان روز، فلان ساعت، فلان ثانیه کسوف رخ می‌دهد.

به‌راستی پیام این نظم چیست؟

نظم هستی به ما می‌گوید که ماهم به‌عنوان عنصری از هستی باید نظم داشته باشیم تا با جریان هستی هماهنگ شویم.

پس همه‌چیز وقتی در مسیر طبیعی و سلامت خود قرارداد که نظم داشته باشد.

مشکلاتی که در زندگی ما به وجود می‌آید به دلیل اختلال در نظمی است که در یک قسمت از زندگی ما به وجود آمده است.

«جیم ران »در صفحه‌ی سوم کتاب «به‌سوی کامیابی نوشته‌ی آنتونی رابینز» می‌نویسد:« همه‌ی تلاش‌ها پاداش دارند اما تلاش‌های منظم پاداش مضاعف دارند »

دربیان اهمیت مسئله‌ی نظم همین بس که حضرت علی (ع) در آخرین لحظات شهادت می‌فرمایند« شمارا سفارش می‌کنم به اصل پرهیزکاری و نظم »


قوانین الهی بخش چهارم

قانون بارش

قانون چهارم قانون بارش است . متأسفانه واژه « صدقه » در فرهنگ ایرانی به‌درستی جا نیفتاده است.

این واژه معانی گسترده‌ای دارد که خیلی‌ها به‌اشتباه فکر می‌کنند که صدقه یعنی به یک فرد فقیر یا تهیدست کمک کردن .

شاید ۰٫۱ یا ۰٫۰۱ معنای صدقه این باشد که با پول به کسی کمک کنیم. گاهی اوقات کمک مالی به یک نفر کمترین کاری است که می‌توانیم برایش انجام دهیم.

۸۲ حدیث از نهج الفصاحه پیامبر اعظم (ص) به موضوع صدقه پرداخته است . در حدیث دوازدهم آمده است: « صدقه را از خویشتن آغاز کن ؛ اگر چیزی فزون آمد به کسان خود ده، اگر از کسان تو چیزی فزون آمد به خویشان ده و اگر از خویشان نیز چیزی فزون آمد به دیگران ده همچنین صدقه را از همسر خویش آغاز کن».

در حدیث چهارصد ویکم بهترین صدقه‌ها آن معرفی می‌شود که مسلمان دانشی بیاموزد و به مسلمان دیگر تعلیم دهد.

در حدیث چهارصد و هفتم بهترین اقسام صدقه آن است که میان دو کس را اصلاح کنیم . در جای دیگر بهترین صدقه‌ها صدقه‌ای است که توسط زبان و شفاعتی که به‌وسیله آن اسیری را آزاد سازیم و از ریختن خون کسی جلوگیری کنیم بیان‌شده است .

می‌بینید صدقه چه معنای عظیم و وسیعی دارد؟ بیایید صدقه را به همان وسعتی که دارد درک کنیم.

بیایید صدقه را« بارش » معنا کنیم .

بارش کنید! مهرتان را بارش کنید، عشقتان را بارش کنید، فکر مثبت و سازنده‌تان را بارش کنید و درمجموع تلاش کنید تمام خوبی‌های درونتان را به محیط پیرامون خود بارش کنید.

شاید همسایه شما به کمک مادی شما نیازی نداشته باشد اما نمره‌ی فیزیک پسرش ۱۲باشد و این در حالی است که شما توانایی علمی‌تان بالا است و می‌توانید به او کمک کنید و بارش خوبی‌هایتان را نثار او کنید .

هرگونه جمع‌آوری ضد بخشش است. از طبیعت الهام بگیرید. زمین به آسمان می‌بخشد، آسمان به زمین . شته به مورچه می‌بخشد، مورچه به شته .

این مضایقه بخشیدن قانون طبیعت است . خورشید چندین سال است که به شما می‌تابد بدون اینکه هیچ تمنایی از شما داشته باشد .

بارش یعنی اینکه شما ببخشید. چیزی را نگه ندارید. پول، دانش، کتاب، سخن خوب، فکر ناب و خلاصه هر چه که دارید .

بارش به کی و کجا

شاید سؤالی که برایتان پیش‌آمده این است که صدقه را به چه کسی یا کسانی بدهیم. ما با نقل روایتی از پیامبر اکرم (ص) هم به پاداش الهی بارش اشاره‌ای داریم و هم از جایگاه آن سخن می‌گوییم.

حتما این مطلب را هم ببینید
پادکست چهار روش مقابله با ترس از شکست

پیامبر اکرم (ص) از فرشته وحی پرسیدند: پاداش صدقه (بارش) چقدر است ؟

او گفت: صدقه ۵نوع است که پاداش آن‌هم متفاوت است .

صدقه نوع اول پاداشش یک‌به‌ده است آن این است که به آدم صحیح و سالم دهند.

صدقه نوع دوم پاداشش یک‌به‌هفتاد است آن این است که به انسان زمین‌گیر و ناتوان دهند .

صدقه نوع سوم پاداشش یک به هفت‌صد است آن این است که به پدر و مادر دهند.

صدقه نوع چهارم پاداشش یک‌به‌هفتاد هزار است وان بارش به اموات و مردگان است.

صدقه نوع پنجم صدقه به طالب علم است که پاداشش یک‌به‌صد هزاراست . (صد هزار برابر پاداش برای شما که هزینه تحصیل کسی را فراهم می‌کنید)

از همین امروز فکر کنید چه چیزی را باید بارش کنید.

مهرتان را، عشقتان را، پولتان را، دانشتان را، وقتتان و…


قوانین الهی بخش پنجم

قانون پاکی

پاکی، اساس جذب همه‌ی موهبت‌هاست. موهبت‌ها همیشه جذب پاکی می‌شوند و به نسبت پاکی که در خود ایجاد می‌کنید، لایق جذب موهبت‌ها می‌شوید.

ببینید طبیعت، سرشار از پاکی است. برگ درخت‌ها که کثیف و غبارآلود می‌شود، باران می‌آید. باران، آلودگی‌ها را می‌شوید.

نور خورشید، آب روی برگ‌ها را خشک می‌کند وبرگهای درختان را پاکیزه می‌مانند.

طبیعت، مدام خودراپاکیزه می کندو آلودگی‌ها را از خود دور می‌کند.

حدیث داریم از پیامبر اکرم (ص) که شستن دست‌ها قبل و بعد از غذا روزی را زیاد می‌کند .

حدیث داریم که در هر خانه‌ای که عنکبوت باشد در آن خانه فقر هست. عنکبوت نماد آلودگی است.

باید قانون پاکی را یاد بگیریم. باید پاکی را از ذهنمان آغاز کنیم. ذهن خودراپاک کنید. قانون پاکی به‌نوعی با قانون خلأ در ارتباط است. ذهن خودراپاک کنیم از نفرین‌ها، نفرت‌ها، کینه هاونبخشیدن ها.

شاید یک نیت ناپاک، یک نیت آلوده در ذهن و دل شما مانع جذب موهبت‌های الهی شود. بعد از پاکیزگی ذهن و دل، نوبت پاکیزگی محیط، لباس وبدنمان است.

حدیث داریم که: ((آب‌وجارو کردن جلوی خانه، روزی را زیاد می‌کند.))

((ماندن خاکروبه در خانه ونشستن ظرف‌های کثیف شب و باقی ماندن آن‌ها تا صبح مانع استجابت دعا و جذب موهبت‌ها می‌شود))

اگر زبانتان آلوده است به‌دروغ، تهمت و… زبانتان مانع جذب موهبت است.

حدیث داریم که فحش دادن روزی را کم می‌کند و دروغ گفتن مانع روزی است.

البته لازم است یادآوری کنیم که شما کسانی را بشناسید که دروغ می‌گویند، ناسزا می‌گویند و قانون‌مندی طبیعت را رعایت نمی‌کنند. اما وضع مالی خوبی دارند. یادتان باشد که «روزی» فراتر از توانگری مالی است. روزی آرامش این لحظه شماست، فرصت‌هایی است که به دست می‌آورید، دوستان خوب، فرزند خوب و… همه‌ی این‌ها روزی محسوب می‌شوند.

خوردن و آشامیدن آنچه از دیدگاه الهی حلال و پاک است به پاکیزگی درون و گرایش فطری خداجویی و حقیقت‌جویی ما کمک می‌کند و برعکس آن نیز بر فطرت و سرشت ما اثر نامطلوب می‌گذارد و میل و گرایش ما را به سپاس و کرنش الهی کم می‌کند.

قانون پاکی را گسترده ببینید و گسترده زندگی کنید.


قوانین الهی بخش ششم

قانون سحرخیزی

از سحرخیزی طبیعت پیام بگیریم.

ثابت‌شده است که فتوسنتز گیاهان با سپیده‌دم شروع می‌شود و چرخه تاریکی متوقف می‌شود و گیاه چرخه نوری خود را آغاز می‌کند.

صادقانه از خود بپرسید فتوسنتز شما از چه ساعتی شروع می‌شود؟

در اینجا برای بیان اهمیت موضوع به نقل دو حدیث از حضرت محمد (ص) می‌پردازیم.

« سحرخیز باشید زیرا سحرخیزی مایه برکت است» و « خواب صبحگاهی مانع روزی است»

حالا از یک دیدگاه دیگر به سحرخیزی نگاه می‌کنیم:

از زمان مغرب یعنی زمانی که آفتاب‌غروب می‌کند و شب فرامی‌رسد و بیشتر و بیشتر همه‌جا را در خود فرومی‌برد . انرژی کیهانی بیشتر می‌شود. این ثابت‌شده است .

انرژی هستی افزونمی شود طبیعت بسیار آرام می‌گیرد و ماهم باید آرام بگیریم که در قرآن آمده است«ما شب را مایه آرامش شما قراردادیم»

به همین خاطر است که شب هنگامی‌که انرژی هسته‌ای سرشار است خواب به شما آرامش بیشتری می‌دهد.

درشب همه‌ی عوامل انرژی‌بخش وجود دارد. این خوابیدن در اوج انرژی موجب شارژ عصبی و مغناطیسی ما می‌شود.

روند افزایش انرژی کائنات از اذان مغرب شروع می‌شود و همین‌طور تا اذان صبح ادامه می‌یابد به‌طوری‌که هنگام اذان صبح انرژی هستی به اوج خود می‌رسد و از اذان صبح تا اذان مغرب، به‌تدریج از انرژی کاسته می‌شود و هرچه طول روز را طی می‌کنیم کمتر می‌شود .

پس‌اوج انرژی‌های هستی در لحظات پیش از طلوع است. اذان صبح تا طلوع آفتاب بهترین و مناسب‌ترین زمان از دیدگاه انرژی هستی و کیهانی است و انرژی جذاب هستی آماده جذب و خلق و ایجاد خواسته‌ها و نیت‌های پاکی درونی شماست.

حدیث داریم که«هیچ‌کدام از نمازهای روزانه‌تان به‌اندازه‌ی نماز صبح مؤثر نیست. بهترین نماز، نماز صبح است و بهترین زمان برای مراقبه، صبح است»


قوانین الهی بخش هفتم

قانون جمع

همیشه انرژی یک شخص از انرژی یک گروه کمتراست.

ازآنجایی‌که انرژی یک جمع بیشتر است، جمع بودن باعث جذب مؤثرتر هدف می‌شود. خداوند جمع را دوست دارد((یدالله مع الجماعه))

تمام مراقبه‌ها و تلقین به نفس‌ها، زمانی مؤثرتر واقع می‌شوند که در جمع صورت‌پذیرند. قانون جماعت در مورد عباداتمان نیز صدق می‌کند.

عباداتی که در جمع صورت می‌گیرد بسیار مؤثرتر و خداپسندانه‌تر است.

به‌عنوان‌مثال ارزش واهمییت نماز جماعت در قیاس با نماز انفرادی قابل‌مقایسه نیست.

اینکه می‌گویند صلح رحم طول عمر را افزایش می‌دهد ممکن است یکی از دلایلش حضور در جمع باشد.

وقتی شما به دیدار اطرافیان و خویشاوندان خود می‌روید و در جمع آن‌ها قرار می‌گیرید انرژی شما بسیار بیشتر می‌شود درنتیجه سلامتی شما افزوده‌شده و باعث طول عمر شما می‌شود.

امام رضا(ع) می‌فرمایند:«اگر شما یک‌چیز را تعهد کنید که انجام دهید من چهار چیز را برای شما ضمانت می‌کنم اگر شما تعهد کنید که صله‌رحم را انجام دهید من ضمانت می‌کنم که طول عمرتان افزایش یابد، بستگانتان به شما علاقه‌مند شوند، وارد بهشت شوید و رزق روزی‌تان فراوان شود.»

حتما این مطلب را هم ببینید
زندگی در لحظه

باهم بودن را بسیار جدی بگیرید، صله‌رحم، مراقبه‌های گروهی را در فضای مثبت باهم بودن را زیاد انجام دهید


قوانین الهی بخش هشتم

قانون هماهنگی

به طبیعت نگاه کنید. به‌تمامی هماهنگ است . اگر هماهنگی در طبیعت نبود هیچ سیستمی ارزش خودش رانداشت و سیستم‌های منظم اگر هماهنگی نداشته باشند دچار نوعی بی‌نظمی و اختلال می‌شوند. بدن ما مجموعه‌ای از سیستم‌های منظم است. سیستم‌های گردش خون، گوارش، تنفس و…همه‌ی این‌ها وقتی درست‌کار می‌کنند که باهم هماهنگ باشند.

به هماهنگی هستی نگاه کنید هماهنگی پراکنش گرده‌ی گل‌ها باجریان باد و زنبورعسل . پیام هماهنگی موجود در طبیعت برای ما این است که انسان نیز به‌عنوان عنصری از هستی باید با هستی هماهنگ باشد.

یکی از تعریف‌هایی که از موفقیت وجود دارد این است که موفقیت یعنی پیش برد تمامی جنبه‌های زندگی به‌طور هماهنگ.

شما ابعاد گوناگونی دارید بعد جسمی، بعد مالی، بعد فرهنگی، بعد معنوی، بعد تفریحی و… که باید تمام این جنبه هارا باید باهم جلو ببریم.

هنرمندانه زیستن یعنی تمام ابعاد زندگی را باهم پیش بردن.


قوانین الهی بخش نهم

قانون تنوع

طبیعت و هستی ما بسیار متنوع است . این‌همه حیوانات و گیاهان گوناگون . انواع و اقسام موجوداست. حتی تفاوت‌های زیادی در یک‌گونه‌ی خاص از موجودات، بین افراد گوناگون وجود دارد. شکل، رنگ، خصوصیات متفاوت دیگر . حتی در انسان‌ها، اثرانگشت هیچ دو انسانی شبیه یکدیگر نیستند. روحیاتشان، علایقشان، طرز فکرشان هرگزکاملا مثل هم نیست.

تنوع، ضدافسردگی است. تنوع به ما روحیه می‌دهد .

تنوع، جریان، حرکت و نشاط می‌دهد. طبیعت اگر پربرکت است، به خاطر تنوع فصول است

ما چهارفصل داریم . ماه‌ها مختلف‌اند. یک ماه گرم است. یک ماه سرد و یخبندان . یک ماه برگ‌ها درمی‌آیند. یک ماه برگ‌ها می‌ریزند.

این تنوع هستی برای ما پیام دارد.

در اسلام سفر خیلی توصیه‌شده است. ما حتی حدیثی داریم که مسافرت روزی را زیاد می‌کند.

یکنواختی، کسالت روحی می‌آورد. اگر شما به‌طور مداوم در یکجا بنشینند، انجماد فکری و تعصب فکری به همراه خواهد داشت.

وقتی از شهری به شهر دیگر می‌روید، براثر گوناگونی اب و هوا ساختار تنفسی شما مدام عوض می‌شود . وقتی نحوه تنفس تغییر کرد نحوه تفکر نیز تغییر می‌یابد.

هر دو سه سالی یک‌بار رنگ خانه خود را تغییر دهید. رنگ‌آمیزی منزل باید متنوع باشد.

تا جایی که امکان دارد در زندگی‌تان تنوع ایجاد کنید.

به رنگ‌ها، به تنوع رنگ‌ها دقت کنید. سه رنگ در طبیعت بسیار زیاد است و این حتماً برای ما پیامی دارد. آبی آسمان و دریا حتماً برای ما پیام دارد. سبزی طبیعت حتماً برای ما پیام دارد .

پیام این است: زندگی خود را با این سه رنگ آغشته کنید.

قانون تنوع را در محیط اطراف خود، در فضا، در رنگ و غیره رعایت کنید.

متنوع بودن را از طبیعت الهام بگیرید.


قوانین الهی بخش دهم

قانون کارما

قانون کارما، قانون علت و معلول، قانون تابش و بازتابش و قانون عمل و عکس‌العمل نامیده می‌شود.

گفته می‌شود که هر چه می‌کنیم، با هر نیتی که داریم، هر عمل از ما، تابشی است به بیرون که بازتابشی به درون دارد.

ببینید در طبیعت نور خورشید به زمین می‌خورد . از زمین به چشم شما می‌رسد و شما می‌توانید زمین را ببینید.

هر چیزی بازگشتی دارد. در کوه صدا می‌زنید، صدا به دیوار کوه برخورد می‌کند و به‌سوی شما بازمی‌گردد.

نیت شما به بیرون می‌تاباند و عمل به مقداری ضعیف‌تر، چون نیت همیشه از عمل قوی‌تر است . این اعمال و نیات شما بازتابشی دارند که حتماً به‌سوی شما بازمی‌گردد.

تمام اعمال و نیات ما به خودمان بازمی‌گردد، به قولی:«هر چه کنی به خود کنی، گر همه نیک و بد کنی»و یا«از ماست که بر ماست»و یا بهتر از همه این شعر مولانا:«این جهان کوه است و فعل ما، صدا »

در قرآن کریم آمده است:«فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره» یعنی تمام اعمالی که انجام می‌دهیم به خودمان بازمی‌گردد و بازتابش آن‌ها را در زندگی خودخواهیم دید.

روایتی داریم که هر گرفتاری ورنج و عذابی که به شما می‌رسد نتیجه‌ی کردار شماست وبسیاری راهم خدا می‌بخشد.

درروایتی دیگر آمده است که «کارمای ۳ چیز به انسان برمی‌گردد ۱٫ ستم ۲٫ مکر ۳٫ پیمان‌شکنی» این‌ها از آن تابش‌هایی هستند که بازتابشان در همین دنیا شامل حال انسان می‌شود.

همه‌ی اعمال ونیات مثبت و همه‌ی اعمال ونیات منفی به‌سوی ما بازمی‌گردند. پس با نیات و اعمال خوب، از طبیعت،«خوب» دریافت کنیم.

گیرم که خلقی را به طریقی فریفتی با دست انتقام طبیعت چه می‌کنی


تا اینجا ۱۰ مورد از قوانین الهی را برایتان بازگو کردم. پس یقیناً شما هم مطمئن شدید که برای موفقیت و آرامش در زندگی باید از قوانین الهی استفاده کنید. حال به سؤال اصلی که برای پاسخ آن نیاز به اندکی فسفر داشتیم برمی‌گردیم.

آیا قوانین الهی کتاب دارد؟ آیا قوانین الهی معلم و استاد دارد؟

دوستان خوبم همان‌طور که متوجه شدید وقتی‌که برای شما از قوانین الهی دانه‌دانه رو برمی‌داشتم مهم‌ترین مرجع من کتاب قران و اهل‌بیت بودند. این دو تنها مسیر رسیدن به خوشبختی و آرامش اخروی و دنیوی هستند. شاید ۱۰ قانونی که من اشاره کردم خیلی کلی بوده باشد. شما می‌توانید با تحقیق بیشتر و مطالعه دقیق‌تر در هر زمینه از زندگی به این دو گنج بزرگ مراجعه کنید. اگر دوست دارید کسب ثروت کنید اگر می‌خواهید روابط خانوادگی و زناشویی خوبی داشته باشید و…تمام موفقیت در این دو نور قرارگرفته است.

امیدوارم قوانین الهی را خوب یاد گرفته باشید. دوستدار شما مهندس بهامین دادرس

منابع:

قران کریم

نهج‌البلاغه

سخنرانی استاد شاهین فرهنگ

کتاب باخدا همه‌چیز ممکن است مجتبی حورایی

سایت مدیریار

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که میتوانستیم باشیم کسی که هستیم را میبیند.من در این سایت بهشت میسازم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست