خانه / نقشه گنج / مدیریت علاقه
مدیریت علاقه
مدیریت علاقه

مدیریت علاقه

مدیریت علاقه

تعریف گنج بخش پنجم مدیریت علاقه

تا اینجا گنج ما به این شکل درآمد: زندگی یعنی انتخاب و تلاش و مبارزه برای رسیدن به علاقه‌های برتر.

اجازه دهید بحث انتخاب راکمی بیشتر برای شما بازکنم این زندگی صرفاً انتخاب بین علاقه‌ها نیست. واژه که از این به بعد استفاده می‌کنیم واژه مدیریت است.

انسان باید بین علاقه‌هایش مدیریت انجام دهد. انسان مجبور است علاقه‌ای که نسبت به یک موضوع دارد را در خود کم‌وزیاد کند. مثلاً فرزندی علاقه دارد خوشحالی مادرش را ببیند. قبولی او در رشته‌ی مناسب باعث خوشحالی مادرش می‌شود؛ اما او علاقه‌ای به درس ندارد. اینجاست که مدیریت علاقه می‌کند و علاقه‌های خود را به درس زیاد و علاقه خود را به بازی می‌کند تا به علاقه بیشتر یعنی خوشحالی مادر برسد.

توجه دارید؟ زندگی انسان به طرز جذابی خودخواهانه است. یاد داستانی افتادم. از فردی پرسیدند به چه حیوانی علاقه داری؟ گفت ماهی. گفت اگر دوستش داری چرا تکه‌تکه‌اش می‌کنی و سرخش می‌کنی و آن را می‌خوری؟ تو عاشق ماهی نیستی. تو عاشق حسی که با خوردن ماهی به تو دست می‌دهد هستی. عاشق خودت هستی وقتی تکه‌های ماهی زیر دندانت می‌رود.

مدیریت علاقه

انسان همواره با همین علاقه‌ها و لذت‌هاست که زندگی می‌کند.

این قسمت بحث را نیز باهم اعتبارسنجی می‌کنیم و از دو فیلتر عقل و فطرت رد می‌کنیم. آیا عقل انسان می‌تواند این موضوع را بپذیرد که انسان همواره در راستای علاقه‌های بزرگ‌تر مجبور است بعضی از علاقه‌ها را حذف و یا شدت بعضی از آن‌ها را کم کند؟ آیا عقل انسان می‌پذیرد که علاقه‌های ثابت صرفاً برای حیوانات است و فقط حیوانات هستند که بعد از میلیون‌ها سال هنوز علاقه‌های ثابت دارند ولی انسان همواره در مسیر علاقه‌های پیشرفت می‌کند؟! آیا عقل انسان این موضوع را رد می‌کند که خیلی از اشتباهات فردی ما نیز با سرکوب کردن تمایلاتمان اتفاق افتاده است؟ به‌عنوان‌مثال اوایل وقتی ما می‌خواستیم دروغ بگوییم نیروهای درونی و علاقه‌های شخصی ما با ما مخالفت می‌کردند و سرکوب ما باعث شد درجه علاقه ما به‌دروغ بیشتر و به صداقت کمتر شود؟

حتما این مطلب را هم ببینید
دعا | چیست چرا چگونه ؟؟؟

مدیریت علاقه

آیا عقل انسان راهکاری غیر از مدیریت علاقه درزمانی که مابین چند علاقه تردید داریم ارائه می‌دهد؟


نقشه گنج دلیل و هدف خلقت زندگی ماست!تا ندانیم به کجا میخواهیم برویم مهم نیست چطور میرویم!

این مقاله بخشی از محصول صوتی نقشه راه است:

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که میتوانستیم باشیم کسی که هستیم را میبیند.من در این سایت بهشت میسازم...

همچنین ببینید

تلاش در زندگی

آیا زندگی چیزی به غیر از مبارزه است؟

تلاش در زندگی گنج دوم و بخش دوم تعریف زندگی می‌شود تلاش در زندگی. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست