خانه / نقشه گنج / آیا زندگی چیزی به غیر از مبارزه است؟
تلاش در زندگی
تلاش در زندگی

آیا زندگی چیزی به غیر از مبارزه است؟

تلاش در زندگی

گنج دوم و بخش دوم تعریف زندگی می‌شود تلاش در زندگی. شما علاقه(بخش علاقه را از این قسمت بخوانید) دارید غذا بخورید پس برای این کار لازم دارید که تلاش کنید شاید این تلاش سفارش دادن غذا از رستوران است یا پختن غذا در خانه. به‌هرحال شما نیاز دارید که تلاش کنید.

برایان تریسی وین دایر آنتونی رابینز و شاهین فرهنگ و خیلی از اساتید موفقیت حال حاضر دنیا در این مورد اتفاق‌نظر دارند که انسان بدون تلاش به هیچی دست پیدا نمی‌کند. تحقیقات روانشناسی در دانشگاه‌های معتبر دنیا نشان داده بیش از ۷۰ درصد کسانی که دارایی آن‌ها به طرز ناگهانی زیاد شده مثلاً ارثی به آن‌ها تعلق‌گرفته یا برنده جایزه شده‌اند بعد از چند سال دوباره به حالت اولیه زندگی‌شان برگشته‌اند.

تلاش در زندگی

دنیا بدون تلاش دنیای بدون لذت است. انسان از زحمت کشیدن صحیح و مناسب لذت می‌برد. این برای شما هم پیش‌آمده که در جایی مهمان بودید و چند روز همه‌چیز حاضر و آماده در جلوی شما بود. اما بعد از یک مدت انسان حوصله‌اش سر می‌رود و می‌خواهد او هم کاری کند. اثبات این موضوع را می‌توانید در آمار افسردگی افراد بازنشسته ببینید. افراد بازنشسته بعدازاینکه دست از تلاش می‌کشند علیرغم اینکه وقت و زمان بیشتری پیدا می‌کنند اگر کار جدیدی نداشته باشند هرروز بیشتر و بیشتر تضعیف می‌شوند.

انسان با همین تلاش است که اولا قدر علاقه‌ای که می‌خواست به آن برسد را می‌داند و دوما باعث لذت بردن او از زندگی می‌شود.

همانند بخش اول زندگی این بخش را هم با مبنایی که در اول قراردادیم اعتبارسنجی می‌کنیم. آیا عقل ما مخالف این موضوع است که برای رسیدن به هر چیزی نیاز به تلاش مناسب است؟ آیا عقل ما مخالف این است که در این دنیا نمی‌توان مانند جهان خیال هر چیزی که می‌خواهد آنا و همان موقع داشته باشد؟ آیا فطرت ما یا بهتر بگویم قدرت و علاقه‌های درونی ما مخالف این موضوع است که برای رسیدن به هر چیزی نیازمند تلاش منطقی و مناسب هستیم؟ آیا عقل ما حقیقت تلاش در زندگی برای رسیدن به علاقه را رد می‌کند؟ اگر این دو بخش از گنج را خوب دریافت کردید وارد بخش دیگری از تعریف زندگی می‌شویم.

حتما این مطلب را هم ببینید
یکپارچگی

آیا صرفاً تلاش برای رسیدن به علاقه‌های انسان کافی است؟ آیا انسان به هر چیزی با تلاش می‌تواند برسد؟

اگر کمی تخصصی‌تر وارد این موضوع بشویم می‌فهمیم که انسان صرفاً با تلاش به همه‌چیز نمی‌رسد. بعضی مواقع انسان برای رسیدن به گنج زندگی باید مبارزه و درگیری هم داشته باشد. انسان در خیلی از مراحل زندگی دست از تلاش معمولی برمی‌دارد و یقه به یقه با مشکلاتش می‌شود. تلاش بار معنایی مثبت و لطیفی نسبت به مبارزه دارد.

تلاش در زندگی خیلی وقت‌ها شیرین است اما مبارزه سخت است. حتی درد و خستگی هم دارد. اگر بخواهم برای شما مثالی در این مورد بزنم می‌توانیم زندگی یک بوکسور را مدل کنیم. زمانی که او برای رسیدن به علاقه‌اش که فرضاً قهرمانی است برنامه‌ریزی می‌کند کارهای روزانه‌اش مثل دویدن و تغذیه می‌شود تلاش؛ اما روزهایی که مسابقات شروع می‌شود و او تا سر حد مرگ تلاش می‌کند می‌شود مبارزه. فکر به قهرمانی و عشق به این علاقه که در وجود او قرارگرفته باعث می‌شود با ضربات مهلک حریف هم از پا نیافتد.

چقدر خوب بود که انسان می‌فهمید برای رسیدن به علاقه‌هایش باید مبارزه کند باید شکست بخورد باید کتک بخورد باید پوست بیندازد.

این قانون دنیاست که لذت در تلاش و مبارزه پنهان‌شده است.

قانون است دقیقاً مثل قانون گرانش یا جاذبه. شما هیچ‌وقت انتظار ندارید که از بالای ارتفاعی بپرید و به‌جای اینکه به زمین برخورد کنید به آسمان پرواز کنید. به همین علت هم تلاش و مبارزه رمز لذت از زندگی است. شاید با خودتان بگویید که مثلاً آیا فلان پسر تاجر که همه‌چیز را پدرش برای او تهیه‌کرده لذت را تجربه نمی‌کند؟ برای اثبات این موضوع کافی است زندگینامه افراد خودساخته را بخوانید و بازندگی او مقایسه کنید. یا بهتر بگویم خودتان باکسی که یک شخص مبارز و پرتلاش است و شخص دیگر که فردی از یک خانواده مرفه و بدون تلاش است سؤالات مشترک کنید و آرزوهایشان را بپرسید.

حتما این مطلب را هم ببینید
زندگی بهتر یا زندگی گوسفندی؟

آرزوهای انسان خیلی از جنبه‌های مختلف شخصیت او را لو می‌دهد. این بخش هم ازنظر عقلی و علاقه‌ها درونی اعتبارسنجی می‌کنیم. آیا عقل شما با مبارزه‌های سخت دررسیدن به علاقه‌های شخصیتان مخالفت می‌کند؟ آیا علاقه و نیروهای درونی شما مبارزه‌های سخت برای رسیدن به عشق و علاقه‌تان را دوست ندارد؟ آیا عقل شما قبول دارد لذت حقیقی پشت تلاش سخت پنهان‌شده است؟

تلاش در زندگی


نقشه گنج دلیل و هدف خلقت زندگی ماست!تا ندانیم به کجا میخواهیم برویم مهم نیست چطور میرویم!

این مقاله بخشی از محصول صوتی نقشه راه است:

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که میتوانستیم باشیم کسی که هستیم را میبیند.من در این سایت بهشت میسازم...

همچنین ببینید

انتخاب در زندگی

تئوری انتخاب

انتخاب در زندگی     دانلود مستقیم ویدیو تعریف زندگی قسمت سوم   تعریف گنج …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست